«МИКОЛА ОМЕЛЯНОВИЧ МАКАРЕНКО – ВИДАТНИЙ ВЧЕНИЙ і ВЕЛИКИЙ ПАТРІОТ УКРАЇНИ»
4 лютого 2012 р. м. Ромни Сумської області
ВИДАТНИЙ
АРХЕОЛОГ, МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ, МУЗЕЄЗНАВЕЦЬ, ХУДОЖНИК, РЕСТАВРАТОР, ПЕДАГОГ
(4 лютого 1877, с. Москалівка Роменського повіту
- 4 січня 1938, м. Томськ рр.ж.)
- 4 січня 1938, м. Томськ рр.ж.)
Вшанували видатного вченого і великого українського патріота М.О.Макаренка у День народження та у зв’язку із 135-літтям у Роменському краї його земляки. За тиждень до цієї знаменної дати (27.01.12, 21.00) у телефонорозмові із першим заступником голови Роменської райадміністрації В.М. Татаріновим я розповів про прийдешнє 135-ти річчя відомого науковця і висловив пропозицію щодо його відзначення. Організацією круглого столу зайнялося керівництво району разом із депутатом райради Н.Й.Карпенко, за сприяння виконавчого директора Роменського земляцтва Ф.С.Одягайла, директора бібліотеки Рибачок Н.Е., істориків Бугрима В.В. і Дуброви Г.В.
Районний оргкомітет організував фактично три відзначення.
3 лютого вшановували М.О.Макаренка у Роменському краєзнавчому музеї, який він спів-засновував і з яким спів-працював. До його знаменної дати тут відкрито спеціальну експозицію з його творів і публікацій.
Культурно-мистецьке свято було проведено у рідному селі М.О.Макаренка – Москалівка. Зі Словом виступив голова Біловодської сільради О.В.Доленко.Бібліотекар Неосвітна В.М. з дочкою Аллою представили присутнім відеосюжет минулорічного відкриття Меморіальної дошки М.О.Макаренку, яку встановили стіні Будинку культури.
О 12 годині розпочав роботу Всеукраїнський круглий стіл у Роменській районній бібліотеці, на який зібралися земляки з Ромен і Києва. На ньому виступили: Григорій Діброва, Іван Рішняк, Вадим Єсін, Надія Карпенко, Володимир Татарінов.
Малося мені виступити з великою доповіддю – результатами тривалої наукової та пошуково-дослідницької роботи, яка вилилися вже у рукопис:
Валентин В.Бугрим, академік, історик, публіцист
«Микола Омелянович Макаренко: велич життя, діяльності, творчості»(До 135-ти ліття видатного земляка). По частинах її публікація починається в Інтернет сайт-виданнях та Інтернет-виданнях: http://www.bugrym.com/; narodna.pravda.com.ua та на інших.
З об’єктивних причин запланована і необхідна поїздка не вдалася. Довелося постійно спілкуватися цього дня з її учасниками. Та головне – вдалося підготувати і переслати у Ромни Звернення Всеукраїнського круглосго столу (публікується нижче), яке було зачитано на зібранні і його підписали присутні. В.Б.
ЗВЕРНЕННЯ
УЧАСНИКІВ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО КРУГЛОГО СТОЛУ «МИКОЛА ОМЕЛЯНОВИЧ МАКАРЕНКО – ВИДАТНИЙ ВЧЕНИЙ і ВЕЛИКИЙ ПАТРІОТ УКРАЇНИ» з НАГОДИ 135-ти ліття з дня його народження
4 лютого 2012 р. м. Ромни Сумської області
Ми, учасники Всеукраїнського круглого столу «МИКОЛА ОМЕЛЯНОВИЧ МАКАРЕНКО – ВИДАТНИЙ ВЧЕНИЙ і ВЕЛИКИЙ ПАТРІОТ», проведеного у день його 135-ти ліття з дня народження, констатуємо його велич життя, діяльності і творчості. Як археолог, мистецтвознавець, організатор музейної справи М.О.Макаренка дістав світове визнання. Видатний історик мистецтва ХХ ст, один з фундаторів нової української науки – “вексилологія”, талановитий художник і реставратор. Микола Макаренко разом із Миколою і Борисом Реріхами, Сергієм Єфремовим, Василем Кричевським, Федором Ернстом, іншими видатними гуманістами, просвітителями і вченими та митцями своєю професіональною і громадською діяльністю утверджували правду історії, культури, добро і гуманізм.
Боротьба М.О. Макаренка за збереження національних святинь Києва і України, пам’яток світової культури – це приклад істинного патріотизму та служіння своїй Вітчизні.
Будучи заарештований за відмову відкликати підпис щодо збереження Михайлівського Золотоверхового собору - відмову підписати Акт про знесення собору був репресований як «ворог народу». Залишився непохитний і не скорився зловісному режиму за що і був розстріляний 1938 року.
Постановами Верховного суду Татарської АРСР від 07.07.1960 р. і Томського обласного суду РФ від 28.01.1965 р., Президією Верховної Ради СРСР від 16.01.1989 року Миколу Омеляновича Макаренка реабілітовано.
Видатний українець Микола Омелянович МАКАРЕНКО повертається із забуття у незалежну Україну, у її сьогодення і майбуття. Його видатне життя, діяльність і творчість заслуговують гідного пошанування. У зв’язку з цим, виносимо клопотання щодо:
1. Встановлення пам’ятника М. О. Макаренку в Києві,Санкт-Петербурзі, Ромнах.
2. Назвати його іменем вулиці у столиці України, Одесі, Ромнах, с. Москалівка Роменського району, Маріуполі Донецької обл.
Назвати його іменем вулиці у Санкт-Петербурзі, Казані, Томську, Воронежі.
Ввести до програми загальноосвітніх шкіл, у розділі Культура ХХ ст. вивчення його біографії, наукової, культурологічної і творчої діяльності.
Ввести до програми ВНЗ України, на творчих факультетах та в інститутах вивчення його біографії, культурологічної, мистецтвознавчої і творчої діяльності та наукових здобутків видатного вченого.
Запровадити Макаренківські читання у ВНЗ і музеях та галереях України.
Клопотання адресовано Кабінету-Міністрів України, Міністерству освіти, науки, у справах сім’ї та молоді України, Міністерству культури і туризму України, Національній академії наук України, Сумській обласній державній адміністрації.
Учасники Всеукраїнського круглого столу «Микола Омелянович Макаренко - видатний вчений і великий патріот України» з нагоди 135-ти ліття з дня його народження:
Бугрим В.В., віце-президент Міжнародного гуманітарного альянсу, член правління Всеукраїнського культурно-наукового благодійного фонду Тараса Шевченка, член Національної Спілки журналістів України, Посол миру, академік
Діброва Г.В., голова Роменської організації «Просвіта», краєзнавець та історик, член Національної Спілки журналістів України, Посол миру.
Єсін В.М., краєзнавець, завідувач відділу заповідника «Посулля»
Карпенко Н.Й., депутат Роменської районної Ради, літератор, голова районної Ради ветеранів, Посол миру
Колодненко Л.В., методист Роменської районної бібліотеки
Кондратенко Т.М., завідувач відділу культури Роменської районної адміністрації
Костенко Н.П., завідувач відділу Роменської районної бібліотеки
Лаврик М.Г., член Національної Спілки журналістів України, завідувач відділу міськрайонної газети «Роменські вісті»
Малко О.С., заступник голови громадської організації «Роменське земляцтво»
Матковська С.Г., бібліотекар Роменської районної бібліотеки
Одягагайло Ф.С. - виконавчий директор громадської організації «Роменське земляцтво», Посол Миру
Півторак С.М. – член Національної Спілки художників України
Полуян-Внукова Н. – член Національної Спілки художників України.
Рішняк І. М., голова Всеукраїнського благодійного фонду ім. Петра Калнишевського, голова громадської організації «Сумське земляцтво у Києві», Посол миру
Рибачок Н. Е., директор Роменської районної бібліотеки
Стрельченко Г.С., краєзнавець
Троценко М.А. – художник
Шурхало С.І., педагог, член Роменської організації «Просвіта»
Колективний підписант – старійшина Українського козацтва, генерал-осавул Завгородній Г.Ф., отаман Роменської районованої організації УК з усим товариством - 487 козаків...
Комментариев нет:
Отправить комментарий